تعیین هدف اولین قدم برای تبدیل نامرئی به مربی است

همه ی انسان ها در زندگی خود به هدف نیاز داردند چون که بدون داشتن هدف زندگی بدون انگیزه پیش می رود. ماهیت هدف مهم نیست ، هر کسی می تواند هدف خاص خود را مطابق علایقش داشته باشد . مهم این است اهداف ما روشن و واضح باشند. هدف گذاری در کنکور و زندگی شانس موفقیت را افزایش می دهد.
هدفگزاری در کنکور فواید زیادی دارد :

1- شخص از سلامت جسمانی بیشتری برخوردار است 

طبق تحقیقات مشخص شده است که افراد دارای هدف مشخص از سلامت جسمانی بیشتر برخوردارند.

2 – بی اهمیت شدن حرف مردم برای شما

کسی که توی زندگیش هدف داره و تمام تلاشش رو در مسیر رسیدن به اون هدف قرار میده دیگه براش مهم نیست مردم یا اطرافیان در مورد عملکردش چی میگن دیگه اصلا قضاوت های مردم براش مهم نیست فقط روی هدفش تمرکز میکنه .

3- افزایش احتمال موفقیت با هدف گذاری برای کنکور 

داشتن یک هدف مشخص و درست  در سال کنکور شانس قبولی شما و موفقیت تان را به طور قطع افزایش می دهد.

4- هدف مسیر زندگی آینده ی شما را مشخص می کند

تعیین و تعریف هدف در تمامی امور زندگی، در حقیقت نقشه ی راه برای آینده ی زندگی مشخص می کند.در واقع، کسب موفقیت و پیروزی مشروط به هدف داشتن است.

اهمیت خودشناسی در هدف گذاری برای کنکور

در یک کلام: « خودشناسی لازمه ی هدفمندی است» . اگر به میزان کافی به خودشناسی برسیم ، موانع مسیر نمی توانند در روند برنامه ی ما اختلالی ایجاد کنند و میتوانیم با انرژیِ و قدرتی بیش از پیش حرکت کنیم چرا که «ما خودمان را می شناسیم و می دانیم این چیز های کوچک نمی توانند انگیزه ی ما را برای رسیدن به اهدافمان کم کنند»

آزمون های شخصیت شناسی مانند MBT به ما در این مسیر کمک می کنند که ویژگی های خودمان را بهتر درک کنیم ، علائقمامان را بشناسیم و بتوانیم طبق صفات خوب و بد خودمان یک برنامه ریزی متناسب با هدف داشته باشیم . ارزش هایی که برایمان مهم است را مشخص کنیم و با استفاده از این فاکتور ها هدفگذاری کنیم.

اکنون که اهمیت هدف‌گذاری را درک کردید ، وقت آن است که با ارائه‌ی دقیقی از دستاوردهای برنامه ریزی درسی و پیدا کردن راهکارهایی مؤثر برای اجرای آن، یک هدف‌گذاری واقعی و رو به جلو داشته باشید .

هدفی که ما انتخاب میکنیم باید ویژگی های زیر را داشته باشد .

1- هدف باید نوشته شود

نوشتن هدف باعث می شود که شما ان را جدی بگیرید ، اگر هدف خود را ننویسید نمی توانید روی آن متمرکز شوید . پس هر روز و در هر زمانی که فرصت کردید اهداف خودتان را یادداشت کنید ، یادداشت کردن اهداف زندگی شما را دگرگون خواهد کرد . 

2- هدف باید واقع گرایانه باشد

اهداف نباید خیلی بلند پروازانه باشند، یعنی باید امکان وقوع آن‌ها حداقل ۵۰٪ باشد (این موضوع را نباید با مثبت اندیشی اشتباه بگیرید) . شما باید اهدافی را انتخاب کنید با وضعیت الان شما تطابق داشته باشد . مثلا شما که نمی توانید روزی بیشتر از سه ساعت درس بخوانید نباید هدف خود را پزشک شدن در یکی از دانشگاه های تاپ ایران انتخاب کنید چرا که این ها با هم هیچ تناسبی ندارند مگر این که شما ان قدر نابغه باشید که در عرض سه ساعت به اندازه دوازده ساعت مطلب یاد بگیرید . هدف های شما باید برا ی خودتان باور پذیر و شدنی باشند .

3- هدف باید شفاف باشد 

اهداف باید خیلی شفاف باشند.این یعنی این که شما باید چیزی را که می خواهید به آن برسید را ببینید ، این چیز می تواند هر چیزی باشد ولی شما باید ان را با جزئیات زیاد و به صورت دقیق تخیل و رویاسازی کنید و بنویسید ، هر چقدر شفافیت یک هدف برای شما بیشتر باشد احتمال رسیدن شما به آن هدف نیز بیشتر است ، توجه داشته باشید که در نوشتن هم با اهداف خودتان را با جزئیات زیاد بنویسید و نباید کلی گویی کنید مثلا اگر می خواهید رشته مهندسی برق قبول شوید باید بنویسید من در رشته مهندسی برق از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شدم.

4- به هدفتان علاقه داشته باشید

هدفی که انتخاب می کنید باید در راستای علاقه مندی شما باشد ،هر چقدر علاقه مندی شما به هدفتان بیشتر باشد میزان رسیدن شما به ان هدف بیشتر است.

خب مطالبی که بالا گفته شد ویژگی هایی بود که برای بهبود هدفمان باید به کار بگیریم .